Atlas Arslan

Gazeteci Adaylarına 6 Alternatif Haber Portalı

Gazeteci Adaylarına 6 Alternatif Haber Portalı Gazetecilik Bölümü okuyanlar, gazeteciliğe yeni başlayanlar…
Gündemi tüm ayrıntılarla takip etmek, özellikle amaçladıkları, içeride fikri takip etmeyi sürdürmeyi doğal olarak önemli. Ancak asıl önemli olan bu takibi nereden ve nasıl yaptığınız.

Dünyada çevrimiçi medyanın yükselişi ve sosyal medyanın hızla geçen gündem haber takibi, gazeteciliğin önemli çalışma pratiklerinden biridir. Türkiye yaygınlığında hızla geçen haberleri takip etmek ve haberin sonunda teyit etmek de habercinin önemli adımlarındandır. Dijital yüklemeler içinde bağlama birbirinden kopmuş bir habere ilişkin gelişmelerin tümünü takip etmek ve bu haberleri içinde analiz yapmak, sentezlemek istediğiniz haberciliğin önemli bağlamalarıdır.

Gündemi takip etmek, sosyal medya çok izlenenlere düşen başlıklar mı?

Belli birkaç ana akım medyayı ana başlık ve spotlarını geçmek mi?

Gündeme dair bir mesele tek bir kaynaktan okumak mı?

Hiçbiri…


Özellikle gazetecilik eğitimi gören ya da bu alanda yeni işlem yapacak olanlar için 6 işe fayda sitesini paylaşmak isterim. Bu sitelerin sürdürülmesini takip etmen gazeteciliğe dair de sana birçok alan ve fikir açacak içerikler oluşturuldu.

Paylaştıkları portallar sadece haber sitesi değil, bir haber arşivi ve de habercilik alanı da önemli içerikler sunan portallardır. Hepsi de kendine çalışmalarıyla alternatif medya adına haberin hafızasını tutmayı hedefleyen içeriklere yer veriyor.Özellikle teyit.org, haberin doğrulatılması adına, toplumun haber alma özgürlüğü ile çelişecek biçimde erişimi engellenen haberlerin de takipçisi olmaya çalışıyor.

Elbette listemiz bu kadar değil, dünyada ve Türkiye'de alternatif ve doğru habercilik sunan, hak temelli haberciliğin de önemli örneklerinden olan portalları sizlerle paylaşmaya devam edecek.

Gündemin gerisinde kalan inanışlara yer veren, ana akım medyanın görmezden geldiklerini gündem yapan, haberleri bir bütün içinde değerlendirmenin önemine dair bir düşünce yaratmayı amaçlayan bu haber içeriği biz haberlerciler için ayrıca önem içerir.

Sorgulama ve bağlantı kurma pratiklerinden uzaklaşmamış haber tüketiminin da değişebilmesi için bir etki yaratan haber portallarının oluşumları ve içerik oluşturma de teşekkür etmek adına bu paylaşımı ayrıca önemsiyorum.


Atlas Arslan Youtube Kanalından içerik videosu için tıklayınız.

1)- Newslap: NewsLabTurkey, Türkiye gazetecilik savunucuları, kurumsal ve bireysel aktörlere ve geleceğin gazetecilerine, gazetecilik pratikleri konusunda eğitim vermeyi, ve onları önemli gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlıyor.
Bu amaçlı iki farklı operasyon yürütür: Dijital operasyon ve eğitim kitabı. Dijital operasyonlarımızın günümüzdeki gazetecilik endüstrisine ilişkin tartışmalara, ideal olan gazetecilik teknolojilerine ve endüstrideki ortaya çıkmakta olan finans modellerine eğilmektedir. Öte yandan, eğitim setlerimiz ise, NLTR Akademi başlığı altında, alanda uzman olan geçen ve yönlendiren bir eğitmen ekibi tarafından sunulmaktadır.
 
2)- 2015 yılında gazeteci Mustafa Kulel ve okuyucusu Sarphan Uzunoğlu 'gazeteciler için bir dergi' yapması bunun iyi bir fikir düşünenlerin karar sayısı pek azdı. Gelgelelim, maddi hükümler içinde, gazetecilerin büyük dayanışması ve gönüllü katkılarıyla yola çıkan, üstelik ücretsiz olarak dağıtılan Journo dergisi hem medya plazalarında hem de işsiz gazeteciler arasında ilgi ve mutlulukla karşılandı.
Journo'nun bu dört yürüttüğü farklı ideolojik düşünceye sahip ancak ortak hassasiyet gazeteci dayanışması, meslekî değerler ve medyanın geleceği olan onlarca isim ifade sınırsızlığı altında olduğu medya ortamı dilediği gibi içerik üretebilme fırsatı buldu.
 
3)- Bianet: “Haklar için habercilik, haberciler için özgürlük”
IPS İletişim Vakfı “İletişim ve kalkınmayı geliştirme ve destekleme” amacı ile 1993 yılında kurulmuştur. Vakıf faaliyetlerini, yerel ve uluslararası olarak ortaya çıkan hibe ve dağıtımlarla yürütme planları üzerinden yürütülüyor.
Vakfın gelir getirme operasyonları IPS İletişim Vakfı İktisadi İşletmesi gerçekleştiriliyor.
 
4)- Başka: Başka'nın ilk haberleri 16 Ağustos 2010'da alternatif haber blogu titriyle yayına sokuldu.
Başka, hak odaklı gazetecilik yapmaya çalışıyor, hak mücadelesini yürüten kullanıcıyı ve oraların yanında ayrım yapmadan, taraf tutmadan dayanışma ruhu ile olmaya gayret ediyor.
Başka, insan'ı sınıf, din, dil, ırk, renk, cinsiyet, cinsel kişi vb. Kategorilerle değerlendirmeden öne plana koyar. Başka, sanatın, felsefenin, öğretimin tüm örneklerine ve toplumsal izdüşümlerine sayfalarında yer vermekten gurur duyuyor.
Başka Haber'de yayınlanan haberler basın emekçilerine; siteyi bir kez olsun ziyaret etmiş on da yazılarının yayınlanması için bize izin veren yazar dostlara kadar herkese çok teşekkür ediyoruz.
 
5)- HaberVesaire, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Bölümü öğrencilerinin çıkardığı bir internet haber sitesidir.
 
6)- Teyit: Hangi düşünce dünyası mensubu olursa olsun, doğru bilgiyi aldığı merkeze alan her gazetecilik çabasına değer veriyor. Bilgi çevrelerini barındırmak için, hedeflenen tartışmalara, birbirimizden beslenip uçup gidiyor, elektrik arızalarıyla ortak mücadeleye bakmaya var.Not: Yukarıdaki portal tanıtımlarının tamamı web sayfalarından doğrudan kopyalanmıştır.
Tüm Hakları Saklıdır: 2018
Web Tasarım