Atlas Arslan

Köçekli Asker Uğurlaması

Köçekli Asker Uğurlaması

Eğlencelerin çeşidi artıkça asker uğurlama kutlamalarında ilginç görüntüler de gözlemlemek mümkün oluyor. Ne de olsa eğlence bir toplumun bir yerde kültürünü yansıtır!

Eğlencelerin çeşidi artıkça asker uğurlama kutlamalarında ilginç görüntüler de gözlemlemek mümkün oluyor. Ne de olsa eğlence bir toplumun bir yerde kültürünü yansıtır!

Yaz mevsimi düğün mevsimi, mahallelerde her gece, bir davul, saz eşliğinde söylenen oyun havaları duymak mümkün. Bu aralar asker uğurlamaları da düğün gibi sazlı sözlü kutlanır oldu. Artık uzun konvoy araçları, havaya açılan silah seslerinin yanı sıra asker uğurlamaların da çeşitli eğlenceler görmek moda oldu.

Geçen akşam asker göndermenin onuruyla düzenlenen bir eğlenceyi evimin balkonunda izleme şansı yakaladım. Eğlencelerin çeşidi artıkça asker uğurlama kutlamalarında ilginç görüntüler de gözlemlemek mümkün oluyor. Ne de olsa eğlence bir toplumun bir yerde kültürünü yansıtır!
 
Militarist ülkemizde, eli silah tutacak bir oğul yetiştirdim, işte vatana helal olsun kutlaması çok şaşırtıcı gelmiyor artık. İlk kez kutlama esnasında kadın kılığına girmeye çalışmış bir arkadaş gözüme takıldı. Kadın olmak, komik görüntülere girip, büyük göğüslere, kalçaya benzetmeye çalıştığı nesneleri orasına burasına tıkıştırıp ortaya atılıp tıkıştırdığı nesneler ortaya dökülene kadar sallanmak, güya dans etmek…
Kadın olmak, iki erkeğin taciz eden, bıyık buran bakışlarına göz süzmek, cilve yapmak… Böyle bir görüntünün köçek kültüründe, zennelikte yeri ve benzeri ne olabilir… Bu görüntüyü seyre dalan kadınlara baktığımda hepsi de eğlencenin büyüsüne kendini kaptırmış, halinden memnun teyzeler, ablalar…
 
En çok beni düşündüren bunların yanı sıra, homofobinin giderek korkunç bir hal aldığı toplumumuzda, özellikle askerliğin, mertliğin, erkekliğin yüceltildiği bir mahalle eğlencesinde erkeğin, kadın giysileri giyerek ortada salınışına duyulan merak ve keyif halleri.
Bunları baştan aşağı yadırgadığım, anlayamadığım sanılmasın. Benim anlayamadığım böyle bir eğlenceyi benimseyen bir toplumun öncelikle kadına bakış açısı endişelendiriyor insanı. Ve elbette nefret cinayetlerinin her geçen gün arttığı toplum ile bu eğlencenin içinde yer alan toplum… Yüzeyde baktığımızda anlamlandırabiliriz bu çelişkiyi elbet. Fakat balkonda seyre daldığınızda kafanız giderek karışabilir… 
Tüm Hakları Saklıdır: 2018
Web Tasarım